NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE (“Flexinovela”)
Novela zákoníku práce, tzv. “Flexinovela”, (dále jen “novela”) byla podepsána prezidentem dne 25. dubna 2025. Změny v zákoníku práce nabudou účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů, tj. 1. června 2025, resp. 1. července 2025. Níže naleznete stručný přehled toho, co očekávat:
Zkušební doba
- Nová délka zkušební doby. Zkušební doba může být sjednána až na 4 měsíce (místo dosavadních 3 měsíců) a u vedoucích pozic až na 8 měsíců (místo dosavadních 6 měsíců), nesmí však být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou.
- Zkušební doba může být po vzájemné dohodě prodloužena před uplynutím její původní doby. Prodloužení nesmí překročit maximální délku zkušební doby, tj. 4 nebo 8 měsíců.
- Zkušební doba se prodlužuje o pracovní dny, ve kterých zaměstnanec neodpracoval ve zkušební době celou směnu z důvodu překážky v práci, čerpání dovolené nebo neomluvené nepřítomnosti v práci.
Výpovědní lhůta
- Nový začátek výpovědní doby. Výpovědní lhůta začíná běžet dnem doručení výpovědi.
- Výpovědní lhůta pro výpověď zaměstnanci za porušení pracovní kázně nebo za špatný pracovní výkon (§ 52 písm. f) až h) zákoníku práce) činí nejméně 1 měsíc (místo 2 měsíců).
- Výpovědní lhůta může být po vzájemné dohodě prodloužena nebo může být změněn její začátek.
- Ustanovení stávajících pracovních smluv uzavřených před datem účinnosti novely, která stanoví délku a počátek výpovědní doby, budou platit i nadále.
- Prodloužení subjektivní a objektivní lhůty (v § 58 zákoníku práce), ve které může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď pro porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci nebo s ním okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 55 zákoníku práce. Subjektivní lhůta se prodlužuje ze 2 na 3 měsíce a objektivní lhůta z 1 roku na 15 měsíců.
Zaměstnanci na rodičovské dovolené
- Během rodičovské dovolené mohou zaměstnanci vykonávat stejný druh práce, jaký mají se zaměstnavatelem sjednán v pracovní smlouvě, na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ).
- Zaměstnanci, kteří se vracejí z rodičovské dovolené před druhými narozeninami dítěte, mají nárok na zařazení na stejnou práci a pracoviště (tzv. “stejnou židli”) jako před rodičovskou dovolenou.
Pracovní poměr na dobu určitou pro tzv. “zástupce” (zástupy)
- Počet opakování pracovního poměru na dobu určitou nebude omezen u pracovního poměru na dobu určitou sjednaného jako zástup v době dočasné nepřítomnosti zaměstnance z důvodu mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené a dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce. Takový pracovní poměr na dobu určitou však nesmí přesáhnout 9 let od uzavření prvního pracovního poměru na dobu určitou.
Nezletilí mladší 15 let
- Novela zavádí možnost zaměstnávat mladistvé od 14 let na drobné (lehké) práce během letních prázdnin, a to za stanovených podmínek.
Důvěrnost ohledně mzdových podmínek
- Omezování zaměstnanců v nakládání s informacemi o výši a struktuře jejich mezd je zakázáno. Cílem tohoto zákazu je zajistit větší transparentnost odměňování.
- Porušení tohoto zákazu může inspektorát práce sankcionovat uložením pokuty až do výše 400.000 Kč.
- Vzhledem k tomu, že mnoho stávajících pracovních smluv obsahuje ustanovení o mlčenlivosti týkající se mzdy zaměstnance, doporučujeme přezkoumat všechny pracovní smlouvy a upravit příslušná ustanovení.
Nová pravidla týkající se ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů
- Změny důvodů ukončení.
- Změny týkající se odstupného.
- Nové jednorázové odškodnění ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku v případě ukončení pracovního poměru z důvodu, že zaměstnanec trvale pozbyl schopnost vykonávat dosavadní práci z důvodu pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení touto nemocí v souvislosti s jeho zdravotním stavem.
Zrušení vstupních lékařských prohlídek
- Novela ruší povinnost provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u zaměstnanců vykonávajících nerizikové práce (tzv. práce první kategorie). Pokud zaměstnavatel ani zaměstnanec vstupní lékařskou prohlídku nepožadují, považuje se uchazeč za zdravotně způsobilého, dokud se na základě lékařského posudku neprokáže opak.
Výplata mezd
- Primárním způsobem výplaty mezd je nyní bankovní převod. Pro výplatu mzdy bankovním převodem není v pracovní smlouvě vyžadováno žádné zvláštní ustanovení.
- Zaměstnanec může tento způsob písemně odmítnout nebo se rozhodnout, že zaměstnavateli nesdělí číslo svého bankovního účtu – v takovém případě bude mzda nadále vyplácena v hotovosti.
- Se souhlasem zaměstnance a za splnění dalších podmínek může být mzda vyplácena v dohodnuté cizí měně, pokud Česká národní banka vyhlašuje pro tuto měnu směnný kurz.
Mzdový výměr a jeho poskytování
- Mzdový výměr musí být zaměstnanci předán před nástupem do práce a nový mzdový výměr musí být předán nejpozději před nástupem do práce v den účinnosti změny.
- Mzdový výměr může být zaměstnanci za splnění dalších podmínek doručen v elektronické podobě.
Pokud máte dotazy k výše uvedenému nebo potřebujete poradit s jakýmkoli aspektem pracovního práva, neváhejte se na nás obrátit.